25 października 2017

W dniach 25-26 października 2017 r. obradował na posiedzeniu wyjazdowym
w Dworku Pan Tadeusz” w Kuczynie
PODLASKI ZARZĄD WOJEWÓDZKI z udziałem PREZESÓW ZARZĄDÓW KÓŁ Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP

Tematyka posiedzenia:

– krótkie przedstawienie informacji przez Prezesów Kół z dotychczasowych przedsięwzięć i zadań wykonanych przez Koło w roku 2017;
– informacja Prezesa ZW o przedsięwzięciach i planowanych kierunkach działania Zarządu Głównego Związku i Zarządu Wojewódzkiego,
-informacja o wykorzystaniu funduszu socjalnego za rok 2017;
-przedstawienie propozycji planu podziału środków funduszu socjalnego na poszczególne świadczenia socjalne na rok 2018;
-sprawy organizacyjne dotyczące w szczególności zwiększenia stanu osobowego Związku na terenie woj. podlaskiego i usprawnienia kontaktów poprzez wykorzystanie środków łączności elektronicznej /poczty internetowej/,
– wykorzystanie strony internetowej Zarządu Głównego do popularyzacji działalności własnej kół,
-spotkanie z Podlaskim Komendantem Wojewódzkim PSP

Prezesi Kół przedstawili krótkie informacje o stanie członków Koła oraz podjętych przedsięwzięciach w mijającym roku.

Największą żywotnością w działalności społecznej i osiągniętymi wynikami wykazały się koła w Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Białymstoku.

Vice Prezes ZW a zarazem Członek Zarządu Głównego kol. Jerzy Kędzierewicz

1/ przedłożył szczegółową informację o przedsięwzięciach i planowanych kierunkach działania Zarządu Głównego Związku.
2/ Poinformował o stanie organizacyjnym i finansowym Naszego Stowarzyszenia.
3/ W szczegółach omówił możliwości i zasady publikacji zaistniałych istotnych wydarzeń przez Koła, bezpośrednio na stronie internetowej Zarządu Głównego w zakładce przeznaczonej naszemu województwu.

Kol. Klemens Dziermański

– odniósł się krytycznie co do niektórych przedsięwzięć Zarządu Głównego, dotyczących w szczególności podjęcia czynności w sprawach, które zostały już dawno uregulowane
– przedłożył bardzo szerokie spektrum zmian w statucie zmian w Statucie łącznie z wprowadzeniem Sądu Koleżeńskiego,
– zawnioskował o wystąpienie z Apelem do wszystkich emerytów i rencistów mającym na celu uświadomienie potrzeby ilościowego zwiększenia liczebności naszej organizacji.
Postanowiono Apel rozesłać wszystkim emerytom i rencistom wysyłając kartki z życzeniami świątecznymi

Ok. godz. 16. 00 na spotkanie przybył Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Jarosław Wend.

W spotkaniu uczestniczył również Komendant Powiatowy PSP w Wysokiem Mazowieckiem st. bryg. mgr inż. Andrzej Koc.

Ta część narady zgodnie z programem miała na celu przede wszystkim omówienie w obecności Komendanta Wojewódzkiego projektu planu podziału środków funduszu socjalnego na poszczególne świadczenia socjalne na rok 2018

Sekretarz ZW kol. Marian Ostrowski

1. Przedstawił projekt Uchwały w sprawie planu podziału środków funduszu socjalnego na poszczególne świadczenia socjalne na rok 2018

Przedstawiona propozycja została opracowana w oparciu o szczegółową analizę realizacji potrzeb i wykorzystania funduszu w latach 2003 – 2017. / W tej sprawie bez głosów sprzeciwu została podjęta Uchwała, która winna posłużyć Komendantowi Wojewódzkiemu za formę konsultacji społecznej do opracowania planu wydatków funduszu socjalnego.

2. Przedstawił 3 propozycje programów wycieczek do zorganizowania przez Zarząd Wojewódzki w roku 2018 ujętych w planie wycieczek turystycznych emerytom i rencistom z terenu województwa podlaskiego /propozycje programów wycieczek w załączeniu/.

W przedmiotowej sprawie został dokonany w wyniku głosowania wybór 1 wycieczki krajowej, oraz jednej wycieczki zagranicznej

1. Warmia – Kaszuby – Gniezno- Biskupin

OFERTA WYCIECZKI 5 DNIOWEJ WARMIA-KASZUBY I GNIEZNO

1 DZIEŃ

godz.6:00 – podstawienie autokaru i przejazd do GIETRZWAŁDU – polskie Lourdes – Sanktuarium Najświętszej Marii Panny. LIDZBARK WARMIŃSKI – Zamek biskupów warmińskich wraz z przedzamczem, bastionem i basztą, Kolegiatą z klasztorem i wikarówką. Następnie udamy się do FROMBORKA – gdzie odwiedzimy najciekawsze atrakcje tego miasta , przede wszystkim Wzgórze Katedralne z przepięknym kompleksem średniowiecznej zabudowy. Całość: pałace biskupie, kurie kanoniczne, mury obronne, wieże i baszty oraz oczywiście gotycką katedrę ze wspaniałymi organami .W obrębie Wzgórza Katedralnego zobaczymy również Wieżę Radziejowskiego z wahadłem Foucaulta – przyrządem umożliwiającym naoczną obserwację ruchu obrotowego Ziemi wokół własnej osi. Frombork to również możliwość uczestniczenia w seansie w jednym z najlepszych polskich planetariów.
Po tych wszystkich atrakcjach czekają nas wspaniałe plaże Zalewu Wiślanego

obiadokolacja i nocleg/ pokoje 2 os / w Krynicy lub innym kurorcie.

2 DZIEŃ

Po śniadaniu udamy się na wycieczkę Drogą Kaszubską . Zwiedzenie Zakładów Porcelany Stołowej w Lubianie to jedna z największych i najnowocześniejszych fabryk

Szymbark – Centrum Edukacji i Promocji Regionu – Skansen Budownictwa Drewnianego , w którym największą atrakcją jest „Dom do góry nogami” czyli symbol obalenia komunizmu , najdłuższa deska świata oraz Dom Sybiraka.

Chmielno – Muzeum Ceramik Kaszubskiej i Kartuzy – kolegiata z dachem w kształcie wieka trumny – najcenniejsza wizytówka przeszłości tego regionu.

Obiadokolacja i nocleg j.w.

3 DZIEŃ

Po śniadaniu , udamy się na dalszą wycieczkę po najciekawszych kaszubskich atrakcjach. Kościerzyna – zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa , następnie udamy się do Wdzydz Kiszewskich gdzie zobaczymy Muzeum Etnograficzne , w którym zgromadzono ponad 40 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub . Spacer do stanicy PTTK , wejście na wieżę widokową.

Powrót na obiadokolację i nocleg j.w

4 DZIEŃ

Po śniadaniu i spakowaniu bagaży udamy się do Pelplina – tutaj znajduje się zespół klasztoru Cystersów , w skład klasztoru wchodzą Bazylika katedralna , klasztor , kaplica , Wyższe Seminarium Duchowne , mały młyn i stajnia przy młynie. Następnie przejedziemy do Golubia Dobrzynia – zwiedzanie zamku oraz powitanie księgą i lampką miodu pitnego , konkurs strzelecki / rzut toporem , oszczepem i strzelanie z łuku./ .

Obiadokolacja i zakwaterowanie Bydgoszczy ,w Żninie lub okolicach.

5 DZIEŃ

Po śniadaniu Przejazd do Biskupina. Zwiedzanie rekonstrukcji prasłowiańskiego grodu. Przejażdżka wąskotorową kolejką do Wenecji. Przejazd do Gniezna – pierwszej oficjalnej stolicy Polski, zwiedzanie miasta a przede wszystkim Katedry Gnieźnieńskiej ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi.

Obiad i wyjazd w drogę powrotną.

CENA : 1.060 ZŁ/OS w grupie min.42 osoby

W cenie : autokar i ubezpieczenie , zakwaterowanie i wyżywienie zgodnie z programem ,bilety wstępu do obiektów zawartych w programie , pilota i przewodników lokalnych.

  1. Bawaria

OFERTA WYCIECZKI 5 DNIOWEJ DO BAWARII

1 DZIEŃ

godz.3:00 – wyjazd do Salzburga –miasta Mozarta , wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa . Już krótki spacer po starym mieście przekonuje o jego imponującym i nieodpartym uroku. Barokowe uliczki , nowoczesne pasaże , średniowieczna twierdza

i słynna ulica Getreidegasse.

obiadokolacja i nocleg w okolicy Salzburga.

2 DZIEŃ

Śniadanie ,wycieczka śladami Ludwika II , który pozostawił po sobie malownicze pałace , idealnie wkomponowane w alpejskie pejzaże.

Przejazd do Prien nad jeziorem Chiemsee , rejs statkiem na wyspę Herreninsel , spacer parkiem do zamku Herrenchiemsee – największego zamku Ludwika Bawarskiego , będącego wierną kopią pałacu wersalskiego , spacer po ogrodach.

Przejazd malowniczymi trasami widokowymi do Linderchof

– najmniejszy z zameczków Ludwika II , spacer ogrodami królewskimi.

Wizyta w klasztorze i bazylice w Ettal – jednym z najstarszych niemieckich miejsc pielgrzymkowych. Możliwość zakupu miejscowych wyrobów winiarskich , piwowarskich oraz wyśmienitych likierów.

Obiadokolacja i nocleg w okolicach Fuessen.

3 DZIEŃ

Po śniadaniu zwiedzanie Neuschwanstein – symbol zamków bawarskich , kojarzony z logo wytwórni filmowej Walta Disney’a. Krótki spacer po okolicy na most , z którego rozciąga się najpiękniejszy widok na zamek.

przejazd do Garmisch-Partenkirchen – spacer po zimowej stolicy Niemiec i wizyta na Olimpijskim Stadionie Narciarskim . Podjazd pod masyw Zugspitze / 2.962 m npm. / , wjazd na najwyższy szczyt Niemiec kolejką linową./ 38 Euro / Przy dobrej widoczności możemy podziwiać panoramę 5 krajów oraz widokiem alpejskiego lodowca

Obiadokolacja i nocleg w Monachium lub okolicy.

4 DZIEŃ

śniadanie, zwiedzanie Monachium – stolicy Bawarii , spacer po ogrodach Pałacu Nymphenburg – tutaj urodził się król Ludwik Bawarski , lub muzeum techniki i Englisher Garden , przejazd do historycznego centrum otoczonego budynkami , z których każdy jest zabytkiem : kościół Mariacki – symbol stolicy , Nowy i Stary Ratusz , Rezydencja Książąt i Królów Bawarskich , gmach Opery Narodowej.

Czas na kawę lub piwo w najbardziej znanej piwiarni na świecie – Hofbrauhaus.

Zwiedzanie Parku Olimpijskiego , gdzie odbyły się XX Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Obiadokolacja i nocleg w Monachium

5 DZIEŃ

Śniadanie

Wyjazd do Białegostoku z zatrzymaniem na obiad i krótkie postoje wypoczynkowe..

Przyjazd w późnych godzinach wieczornych.

Cena : 1.490 zł/os przy grupie min.42 os

  • przejazd autokarem i ubezpieczenie oraz pilota na całej trasie.

  • zakwaterowanie w hotelu ,/ pokoje 2 i 3 os. z łazienką/ , wyżywienie zgodnie z programem

Cena nie zawiera biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz lokalnych przewodników – koszt około 100 Euro.

Równocześnie ustalono, że w przypadku dużego zainteresowania pierwszą z wycieczek, zostanie ona powtórzona.

Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze.

Wieczorem, po zakończonych obradach uczestnicy spotkali się na uroczystej kolacji.

W drugim dniu po dyskusji na tematy organizacyjne i udokumentowaniu obrad, uczestnicy zwiedzili pobliskie Muzeum Wsi w Ciechanowcu, kończąc pobyt wspólnym ogniskiem .